2019 PBA DRAFT RESULTS | NOTHING SPECIAL AND NOTHING SHOULD BE SPECIAL ABOUT THIS DRAFT (BECAUSE THE SPECIAL ROUND SUCKS)

photo credit | PBA WEBSITE



So here’s the thing.

Like in my predictions post, I believe that the special draft isn’t that special and in actuality, is just a way to make the outcome of the 2019 PBA Draft confusing. I would rather have the PBA give five special spots to the worst five teams than having a "special" round. 

For crying out loud, there are teams in need of talent but there are also players in need of a career. 

Do you think Rain or Shine will give a load of playing time for their special round pick and their THREE first-round picks? Phoenix could use players! Northport and Meralco as well! 

Hell, give all of the special round players to Blackwater so they can improve their "winning" ways! 

With that said, here’s how the draft went.


FIRST ROUND

1 | COLUMBIAN | ISAAC GO – ATENEO
2 | BLACKWATER | REY SUERTE – UE
3 | NLEX | MATT NIETO – ATENEO
4 | ALASKA | ALLYN BULANADI – SAN SEBASTIAN
5 | RAIN OR SHINE | MIKE NIETO – ATENEO

6 | COLUMBIAN | ROOSEVELT ADAMS – IDAHO
7 | BLACKWATER | MAURICE SHAW – HUTCHINSON
8 | NLEX | MIKE AYONAYON – PCU
9 | ALASKA | BARKLEY EBONA – FEU  
10 | RAIN OR SHINE | ADRIAN WONG – ATENEO
11 | RAIN OR SHINE | CLINT DOLIGUEZ – SAN BEDA
12 | RAIN OR SHINE | PRINCE RIVERO – DLSU
13 | NORTHPORT | SEAN MANGANTI – ADAMSON
14 | MAGNOLIA | ARIS DIONISIO – ST. CLARE
15 | GINEBRA | ARVIN TOLENTINO – FEU
16 | TNT | KIB MONTALBO – DLSU
17 | COLUMBIAN | CHRISTIAN BALAGASAY – LETRAN

SECOND ROUND

18 | GINEBRA | JERRICK BALANZA – LETRAN
19 | BLACKWATER | RICHARD ESCOTO – FEU
20 | NLEX | WILL MCALONEY – EMILIO AGUINALDO
21 | ALASKA | REY PUBLICO – LETRAN
22 | ALASKA | JAYCEE MARCELINO – LYCEUM
23 | MERALCO | AARON BLACK – ATENEO
24 | RAIN OR SHINE | VINCE TOLENTINO – ATENEO
25 | NLEX | AC SOBERANO – SAN BEDA
26 | MAGNOLIA | YANKIE HARUNA – ST. BENILDE
27 | GINEBRA | KENT SALADO – ARELLANO
28 | RAIN OR SHINE | WENDELL COMBOY – FEU
29 | NORTHPORT | RENZO SUBIDO – UST

THIRD ROUND

30 | COLUMBIAN | BONBON BATILLER – LETRAN
31 | BLACKWATER | CHRIS BITOON – MLQU
32 | NLEX | GELO VITO – UP
33 | PHOENIX | TOCI TANSINGCO – LYCEUM
34 | MERALCO | MICHAEL CANETE – ARELLANO
35 | RAIN OR SHINE | LUKE PARCERO – AMA
36 | NORTHPORT | CRIS DUMAPIG – CEU
37 | MAGNOLIA | ALVIN CAPOBRES – SAN SEBASTIAN
38 | GINEBRA | FRAN ASUNCION – AMA
39 | TNT | SIMON CAMACHO – ADAMSON
40 | SAN MIGUEL | TRAVIS THOMPSON – ALASKA

FOURTH ROUND

41 | COLUMBIAN | MARCO BALAGTAS – JOSE RIZAL
42 | BLACKWATER | HUBERT CANI – FEU
43 | NLEX | JAYVEE MARCELINO – LYCEUM
44 | PHOENIX | SPENCER PRETTA – LYCEUM
45 | NORTHPORT | DEXTER ZAMORA – LYCEUM
46 | TNT | VAL CHAUCA – ADAMSON
47 | SAN MIGUEL | DANIEL DE GUZMAN – LYCEUM

FIFTH ROUND

48 | NLEX | JERAMER CABANAG – SAN BEDA
49 | PHOENIX | JEFF SANTOS – LYCEUM
50 | SAN MIGUEL | VON TAMBELING – PCU

UNDRAFTED PLAYERS

1 | JUSTINE ALANO – UPHR
2 | EARVIN ALVAREZ – SAN SEBASTIAN
3 | BOYD EUGENE ANDERSON
4 | MARIO BONLEON – UST
5 | EDGAR CHARCOS – UPHR
6 | REYNALDO DE MESA – TIP
7 | JESS DIPUTADO – NU
8 | JOHN JOSE DOMINGO – ST. BENILDE
9 | ANDREW ESTRELLA – MAPUA
10 | HESED GABO – MAPUA
11 | JUNJIE HALLARE – ST. CLARE
12 | MARVIN LEE – UST
13 | YVAN LUDOVICE – SAN BEDA
14 | REINHARDT MENDOZA
15 | ARGEL MENDOZA – EMILIO AGUINALDO
16 | JOSE MARI PRESBITERO – SAN BEDA
17 | JAMES REGALADO – USJ-R
18 | JASON RILEY
19 | DARYL SINGONTIKO – UPHR
20 | AMIEL SOBERANO – SAN BEDA
21 | MARK TAYLOR


Which teams won the 2019 PBA Draft?

Check out the blog for more updates.

END



0 Comments:

Post a Comment